fbpx

"חיסכון של 20 משכורות": כך הצליחה טרמינל X להגדיל מכירות – בלי להגדיל את מוקד השירות

סביר להניח שאין הרבה ישראלים שלא מכירים את טרמינל X, אתר הסחר שהוקם לפני ארבע שנים וחצי, מכיל יותר ממאה מותגים מרחבי העולם ומתחייב לספק הזמנות מהיום למחר. בטי אבנר, מנהלת שירות הלקוחות בחברה, מעידה כי זהו אתר הסחר הגדול בישראל וכי הם יעשו הכול כדי להמשיך להחזיק בתואר הזה. אבל כמו שלמדנו מסרטי גיבורי על, עם כוח גדול מגיעה אחריות גדולה – וזה לא פשוט בכלל להמשיך להיות הבחירה המועדפת על הקהל, בטח בשוק קטן ותחרותי כמו ישראל.

בטי עובדת בחברה עוד מימיה הראשונים. לדבריה, בתחילת הדרך הפעיל מוקד השירות שלושה נציגים, כאשר מהר מאוד הם הבינו שנדרש שינוי במערך הזה. "לפני שנתיים נעזרנו גם במוקד חיצוני בתקופות העמוסות, עד שהחלטנו להכניס שינויים משמעותיים בארגון".

הכול התחיל בנובמבר 2020. כל מי שעוסק במכירות יודע שזהו חודש חזק מאוד בתחום – וזה רק התעצם בימי הקורונה. "שירות הלקוחות שלנו הוא הכי טוב בישראל ואני לא אומרת את זה בגלל שאני עובדת כאן, אלא בגלל שאני יודעת שכולם כאן, כולל ההנהלה הבכירה, מעורבים מאוד בכל מה שקשור לשירות, זמני ההמתנה ואיכות המענה. היה לנו חשוב לפנות את הזמן של הנציגים לפניות מורכבות, כלומר אלו שבאמת דורשות טיפול אישי של נציג. ככה בעצם התחלנו לעבוד עם אדלנטה".

 

פתרונות אוטומטיים לפניות הנפוצות ביותר – תוך חודשיים בלבד

בטי נזכרת שבתקופה ההיא הם קיבלו פניות רבות מספקים שהבטיחו לשפר את שירות הלקוחות, אך הודעה אחת של תמיר בשקין, מנכ"ל אדלנטה, לכדה את תשומת ליבם. "ניר הורוביץ, המנכ"ל שלנו, קיבל את המייל של תמיר ופינה מהזמן שלו בתקופה המטורפת הזאת כדי להיפגש איתו. בפגישה, תמיר הצליח לגרום לנו להבין שאנחנו זקוקים להטמעת תהליכים שישפרו את שירות הלקוחות – ובאמת, כבר בחודשיים הראשונים אני זוכרת שאנשים בחברה לא הבינו איך התנהלנו עד עכשיו בלי השינויים האלו".

אז מהם בדיוק השינויים המדוברים? בשלב הראשון, שולבו כלים שעזרו לפתור באופן אוטומטי את הפניות הפשוטות כדי לאפשר לנציגים להתמקד כאמור בלקוחות שדורשים יותר תשומת לב. "ראינו שהרבה לקוחות שלא מקבלים מענה, פונים בכל הערוצים. אז נוצר מצב שנציג היה מטפל בפנייה, אבל היינו ממשיכים לענות בשאר הערוצים כי לא ידענו שמדובר באותו לקוח".

"בשלב השני, עברנו על הטופ 10 (עשר הפניות הנפוצות ביותר) כדי להבין איך אפשר לצמצם אותן. לדוגמה, פניות שקשורות בהטבות יום הולדת היו מדורגות באופן קבוע בשלוש הפניות הנפוצות ותפסו לפחות 30 עד 40 אחוזים מכמות הפניות היומית. את זה הצלחנו לפתור די מהר באמצעות תשובות אוטומטיות ולפנות המון זמן לנציגים".

גם בהקשר של בירור סטטוס הזמנה, בטרמינל X חשבו בתחילת הדרך שלקוחות שמקבלים התחייבות למשלוח מהיום ומחר, לא יצרו קשר כדי לברר איפה עומדת ההזמנה. בפועל, הצרכן הישראלי רוצה להיות עם האצבע על הדופק כל הזמן – ופניות רבות מהסוג הזה הגיעו למוקד בכל יום, לכל הערוצים. "היום, כשלקוח רוצה לברר איפה ההזמנה שלו ופונה בכל ערוץ, הוא מקבל תשובה אוטומטית עם קישורים שמראים לו בדיוק איפה החבילה נמצאת".

בנוסף, הסנכרון עם המערכות מאפשר לראות אם צפוי עיכוב במשלוח, לעדכן את הלקוח ואפילו לתת פיצוי מראש. כך, הלקוחות בדרך כלל לא כועסים אם ההזמנה מתעכבת – ורובם לא מתקשרים למוקד.

 

כשליש מהפניות בנובמבר – נפתרו על ידי הבוט

כמו שכבר הבנו, חודש נובמבר הוא הזדמנות מצוינת לכל ארגון שמנהל מכירות באונליין לבחון את תפקודו, בגלל העלייה הפתאומית בפניות. בטרמינל X, ניתן לראות כי בנובמבר האחרון, נפתרו באופן אוטומטי כעשרת אלפים פניות שהיו קשורות בקופון יום הולדת או בסטטוס הזמנה. הנתון הזה מרשים עוד יותר כשמבינים שנציג אנושי פותר בממוצע כ-1,500 פניות בחודש.

גם הפניות הכפולות שאוחדו עמדו על כמעט 30 אלף. בסופו של דבר, בנובמבר, כשליש מכמות הפניות נפתרו באופן אוטומטי ונחסכו כ-300 אלף דקות עבודה לנציגים. בחישוב שערכו באדלנטה ראו שזה חוסך 20 משכורות שהיו משולמות לעובדים חדשים אם היו צריכים לתגבר את מערך השירות.

כדי להשיג את השיפור הזה, חשוב כמובן להכיר בחשיבות של הכלים האוטומטיים – וחשוב לא פחות לעשות את זה בחוכמה. הרצון הטבעי של חלק מהמנהלים הוא לעשות כמה שיותר, בהקדם האפשרי. באדלנטה מדגישים כי חשוב דווקא לפעול בצורה איטית והדרגתית – תוך בחינה מתמדת של השפעת המהלכים בפועל.

"כשביררנו עם ספקים על אוטומציה, קיבלנו הרבה תשובות של 'אי אפשר', 'זה מורכב', או 'זה ייקח זמן'", נזכרת בטי. "כשתמיר התחיל לעבוד איתנו אף פעם לא שמעתי ממנו לא וראיתי שבאמת אכפת לו. הוא הגיע אלינו פיזית כדי לשבת עם הנציגים, בזמן הקורונה ולראות איך אפשר להקל עליהם".

לדבריה, בין הגורמים שהשפיעו על ההחלטה לעבוד עם אדלנטה הייתה ההתחייבות לזמינות מלאה, איתור פתרונות יצירתיים לבעיות מורכבות וגם מציאת פתרונות זמנים וחלופיים לבעיות שלא ניתן לפתור באופן מידי. גורם נוסף שהיה משמעותי הוא הכֵּנוּת שעזרה להבין את המשמעויות העמוקות של ההחלטות לפני שהן מתקבלות.

"גם כשהחלטנו על בוט, תמיר שיקף את הדברים כמו שהם, איפה הלקוח יחווה קושי, איפה אנחנו נחווה קושי – ותמיד שם לנו תמונה אמיתית מול העיניים. אני חושבת שאנחנו בטרמינל X בוחרים בפינצטה את הספקים הטובים ביותר כי אנחנו לא מתפשרים כשמדובר בלקוחות שלנו. בסופו של דבר, אנחנו מאמינים שהלקוח שלנו ייפגע אם הוא לא יקבל את המענה והשירות שאנחנו רוצים שיקבל".

עלייה במכירות, ירידה בהוצאות על מערך השירות

הפיכת הטיפול בפניות הנפוצות לאוטומטי היה רק השלב הראשון במערך רב שכבתי לשיפור השירות בטרמינל X. "אנחנו עדיין משפרים ולומדים כל הזמן, אבל צריך להבין שבנובמבר האחרון, שהיה חודש מאוד חזק, לראשונה לא עשינו גיוס מיוחד ולא השתמשנו במוקד חיצוני, כי למרות העלייה בהזמנות, המהלכים האלו צמצמו משמעותית את העבודה של הנציגים", מוסיפה בטי.

עם הזמן, המוקד, שבעבר סיפק מענה רק בשעות הפעילות, עבר למתכונת של 24/7, באמצעות בוט ואוטומציות, כדי לספק תגובה ראשונית ותשובות לשאלות שאפשר לפתור ללא נציג. גם זה הוביל לפתרון פניות רבות לפני שהגיעו לנציג ובכך קוצרו גם זמני ההמתנה.

"הזמינות של אדלנטה, הגמישות, שיתוף הפעולה ובעיקר הנחישות עזרו לנו מאוד בתהליך. קבוצת פוקס (שמחזיקה בטרמינל X) היא כידוע מאוד גדולה, אז נושא אבטחת המידע כאן הוא מורכב וכל שינוי דורש הרבה אישורים, אבל תמיר לא ויתר, תמיד היה זמין בשבילנו ונתן לנו את נקודת המבט הנוספת מהניסיון שלו. הרבה פעמים באנו עם בעיה שלא ידענו אם אפשר בכלל לפתור והוא כיוון אותנו לפיתרון הנכון וגם שינה דברים בהתאם למה שהנציגים וצוותי הפיתוח העלו. שינינו תוך כדי תנועה".

 

"חיסכון של 20 משכורות": כך הצליחה טרמינל X להגדיל מכירות – בלי להגדיל את מוקד השירות

סקירה כללית

אתגר

פתרון